FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
13-03-03 01:46  [Relacja] Avro Lancaster
Wiedzmin 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

Przez chwilę miałem do dyspozycji cyfrówkę i nie oparłem się pokusie aby zrobić kilka fotek Lancastera którego męczę już od ponad roku. Mam oprócz tego co widać na fotkach mam zrobione wszystkie silniki, klapy podwozia, i właśnie kończę zawartość luku bombowego, czyli 19 bomb, ale nie zdążyłem wszystkiego sfotografować.
Postaram się napisać coś o budowie tego co widać na fotkach.
Model to Avro Lancaster MK I, wydany został przez FlyModel (wydanie drugie). Autorem jest pan T.Grzelczak.
Na pierwszy rzut oka można powiedzieć tyle że model jest kreślony ręcznie, papier oraz kolorki w standardzie jak na lata 90 czyli nic szczególnego, karton się łamie a kolory miejscami są leciutko przesunięte ale to żaden problem bo naprawdę jest tego niewiele.

Kadłub. No cóż. Kicha. Symetria wręg pozostawia sporo do życzenia. Wręgi sąsiadujące ze sobą momentami znacznie się od siebie różnią. Wręgi pod którymi jest luk bombowy są zbyt wysokie i trzeba je skracać aby luk się tam zmieścił. Jak widać na fotkach znaczne przesunięcia pomiędzy kolejnymi częściami poszycia. Cały czas toczyłem walkę o zachowanie symetrii kadłuba – całość skleiłem dopiero gdy miałem sklejony ogon i do niego dostosowywałem pozostałe segmenty
Kabina – Sajgon. Wytłoczki z Gomixu to pomyłka, kabinę pilotów wykonałem z folii ponieważ to co otrzymałem do Gomixu zupełnie nie pasowało, poza tym kartonowe ramki kabiny również do siebie pasują tak sobie. Ponadto ciężko jest ją przykleić do kadłuba (być może to mój błąd). Poważnym błędem jest to że kabina nie sięga do kopuły nawigatora (widać na fotkach). A kopuła nawigatora, ta z Gomixu jest znacznie większa niż otwór na nią.
Wieżyczki – Masakra. To co oferuje Gomix to kompletna pomyłka trzeba je ostro pociąć, kartonowe oklejki również do siebie nie pasują. W wieżyczce ogonowej nie ma miejsca na fotel strzelca.
Stateczniki – sporo szlifowania dźwigarów, sposób połączenia pionowe do poziomego jest problematyczny i trzeba ostro walczyć o to aby zachować symetrie.
Skrzydła – tylko jeden dźwigar i 2 wręgi na segment !! Ciut za mało jak na tą rozpiętość. Generalnie moja porażka, ostre krawędzie natarcia gwarantują straszna kichę przy montażu silników. Końcówki skrzydeł nie pasowały mi do płata zostało sporo białego na zakładce.
Klapy podwozia i drzwi luku bombowego – dowód że model nie był sklejany przed wydaniem – brak zakończenia elementów z obu stron, ponadto wewnętrzna strona drzwi jest za krótka i to sporo w stosunku do zewnętrznej poza tym są za krótkie w stosunku do luku. Na fotkach widać że końcówka jest szpachlowana, ciemna szafa farba to ten kawałek co brakuje oraz zakończenie elementu. Poza tym sposób mocowania drzwi do kadłuba jest chyba fantazyjny ponieważ na żadnej fotce jakie zebrałem nie ma takiego. Siłowniki rozchylające drzwi wykonałem z drutu na którym zainstalowałem izolacje termokurczliwą – dobry efekt, z kartonu nie da się tego zrobić (na fotce z elementami podwozia – srebrne końcówki)
Koła – mają grubość 18 mm, są zrobione z tektury nasączonej nitro i oszlifowanej na wiertarce. W felgach pokusiłem się o wywiercenie otworów po uprzednim nasączeniu papieru cyjanopanem. Podobnie kółko ogonowe, jest zrobione z tektury i w jego goleniu także wyciąłem trójkątny otwór choć tutaj również nie widziałem nigdzie na fotkach takiego sposobu mocowania koła. Generalnie z kółek jestem bardzo zadowolony.
Elementy podwozia zostały przezemnie przerobione, znaczy krzyżaki wzmacniające, zrezygnowałem z płaskich elementów i wykonałem je z drutu oraz wykałaczek łączonych wikolem a potem wzmacnianych cyjanopanem – nawet ładnie wyszło.

Generalnie najwięcej problemów jest ze wszystkim co należy podkleić tektórą, przeważnie są to elementy zbyt duże w stosunku do poszycia. No i symetria w tym modelu to pojęcie teoretyczne, no chyba że biegnie ona gdzieś obok kadłuba.

No i tyle na ten etap budowy – kolejne szczegóły po wykonaniu całego modelu, o ile Aviator zrobi mu sesje zdjęciową J

-----------------------------------------------------------------------------------
Sklejać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej.
Pozdrawiam
Wiedźmin

 
13-03-03 01:49  Re: [mała relacja z budowy] Avro Lancaster
Wiedzmin 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
1

-----------------------------------------------------------------------------------
Sklejać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej.
Pozdrawiam
Wiedźmin

 
13-03-03 01:50  Re: [mała relacja z budowy] Avro Lancaster
Wiedzmin 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
2

-----------------------------------------------------------------------------------
Sklejać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej.
Pozdrawiam
Wiedźmin

 
13-03-03 01:50  Re: [mała relacja z budowy] Avro Lancaster
Wiedzmin 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
3

-----------------------------------------------------------------------------------
Sklejać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej.
Pozdrawiam
Wiedźmin

 
13-03-03 01:51  Re: [mała relacja z budowy] Avro Lancaster
Wiedzmin 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
4

-----------------------------------------------------------------------------------
Sklejać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej.
Pozdrawiam
Wiedźmin

 
13-03-03 01:51  Re: [mała relacja z budowy] Avro Lancaster
Wiedzmin 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
5

-----------------------------------------------------------------------------------
Sklejać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej.
Pozdrawiam
Wiedźmin

 
13-03-03 01:53  Re: [mała relacja z budowy] Avro Lancaster
Wiedzmin 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
6

-----------------------------------------------------------------------------------
Sklejać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej.
Pozdrawiam
Wiedźmin

 
13-03-03 01:53  Re: [mała relacja z budowy] Avro Lancaster
Wiedzmin 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
7

-----------------------------------------------------------------------------------
Sklejać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej.
Pozdrawiam
Wiedźmin

 
13-03-03 01:54  Re: [mała relacja z budowy] Avro Lancaster
Wiedzmin 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

9

-----------------------------------------------------------------------------------
Sklejać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej.
Pozdrawiam
Wiedźmin

 
13-03-03 01:54  Re: [mała relacja z budowy] Avro Lancaster
Wiedzmin 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
10

-----------------------------------------------------------------------------------
Sklejać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej.
Pozdrawiam
Wiedźmin

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024